Zamów bezpłatną wycenę
Kotły gazowe
Kotły gazowe to urządzenia, których głównym zadaniem jest ogrzanie domu i wody użytkowej. Na rynku spotkamy się z kilkoma typami kotłów zróżnicowanych pod kątem sposobu przygotowywania ciepłej wody użytkowej, mocy, sprawności czy rodzaju pracy.
Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem są kotły kondensacyjne cechujące się najwyższymi sprawnościami pracy a co za tym idzie najniższymi kosztami ogrzewania. Ich bardzo wysoka sprawność bierze się z faktu wykorzystania nie tylko energii opałowej paliwa ale energii zawartej w parze wodnej zawartej w gazach opałowych.
Proces schłodzenia spalin w wymienniku kotła sprawia, że zawarta w nich para wodna ulega kondensacji, a uzyskana z niej energia przekazywana jest do systemu grzewczego.
Do najważniejszych zalet kotłów kondensacyjnych należy zaliczyć:
- wysoka sprawność przekładająca się na niskie koszty eksploatacji
- bezobsługowość
- rozbudowane możliwości sterowania
- cicha praca
- szeroki zakres dostępnych mocy
- modulacja mocy pozwalająca dostosować moc urządzenia do aktualnego zapotrzebowania
- kompaktowe rozmiary
- czysta praca
Stawiając na ekonomię, niezawodność, wieloletnią bezawaryjną pracę oferujemy naszym klientom kotły kondensacyjne marek: BUDERUS oraz VIESSMANN.
Informacje wideo
Zobacz nasze produkty
Kotły gazowe – zalety
Kotły gazowe jednofunkcyjne przeznaczone są jedynie do ogrzewania wody, która krąży w instalacji centralnego ogrzewania. Jeżeli chcemy, aby jednocześnie podgrzewał wodę użytkową, konieczny jest zakup odpowiedniego zasobnika. Kotły dwufunkcyjne jednocześnie podgrzewa wodę krążącą w instalacji centralnego ogrzewania i wodę użytkową.
W zależności od usytuowania kotła gazowego mogą być one stojące lub wiszące. Pierwsze są większe i według niektórych bardziej wytrzymałe i solidniejsze. Jednak dużą zaletą kotłów wiszących jest zajmowanie przez nie niewielkiej ilości miejsca, co w przypadku kotłów stojących wymaga wygospodarowania większej przestrzeni.
Pierwsza różnica między nimi, która jest szczególnie zauważalna, to cena. Kotły gazowe kondensacyjne są 2 razy droższe od tradycyjnych, jednak jest to uwarunkowane ich większą sprawnością i mniejszym zużyciem paliwa. Przy takiej instalacji wodę, która znajduje się w wymienniku, powracająca z instalacji centralnego ogrzewania, podgrzewa się ciepłem, jakie wydzielane jest podczas wykraplania pary wodnej ze spalin.
Różnica pomiędzy nimi polega na sposobie pobierania powietrza potrzebnego do spalania. Kotły gazowe z otwartą komorą pobierają je z pomieszczenia, w którym zostały zamontowane, podczas gdy kotły z zamkniętą komorą czerpią powietrze z zewnątrz. Drugi rodzaj urządzeń może zostać zamontowany w dowolnym pomieszczeniu o kubaturze, która nie jest mniejsza niż 6,5 m³ z wentylacją grawitacyjną będącą zakończoną kratką o powierzchni 200 cm². W przypadku kotłów gazowych z otwartą komorą spalania o kubaturze, która nie może być mniejsza niż 8 m³, należy zadbać o dopływ powietrza otworem o powierzchni co najmniej 200 cm² i wentylację grawitacyjną kratką o takiej samej powierzchni.
Galeria zdjęć
